Спартак Варна – Цска-София 0:1

Спартак изгуби от ЦСКА с 0:1 в мач от 9-ия кръг на efbet Лига на стадион „Спартак“ във Варна. Трите точки донесе вкаралия първия си гол с „червения“ екип Дауда Бамба в 40-ата минута. Така ЦСКА ще пренощува на върха в класирането преди утрешните срещи. Спартак пък изравни негативен клубен рекорд от поредни мачове без победа в елита – 17. Същата черна серия варненци имаха и през сезони 1965/1966, когато изпаднаха, и 1971/1972.

Двубоят започна с пропуск на домакините още в 3-ата минута. Илкер Будинов тръгна от собствената си половина и под високомерните погледи на „червените“ пробяга близо 50 метра с топка в краката. Едва след като нахлу в наказателното поле, той бе пресиран, а подаването му затрудни Божидар Васев, който все пак отправи удар, но неточен. ЦСКА отговори с изстрел с глава на Линдсет, който обаче не затрудни Иван Дичевски.

Страхотен шанс се откри пред Дауда Бамба в 16-ата минута, след като бе оставен непокрит в наказателното поле. Нападателят на ЦСКА шутира без забавяне, но Дичевски бе добре пласиран и изби, пише gong.bg.

Първи до гол стигнаха гостите. В 40-ата минута Дауда Бамба бе изпуснат на ръба на засадата от отбраната на домакините, напредна мощно и майсторски прати топката под гредата за първото си попадение с „червения“ екип.

Второто полувреме започна с размяна на удари. Най-напред техничен изстрел на Станислав Шопов премина покрай вратата на домакините, след това не сполучи и халфът на Спартак – Румен Руменов. В 56-ата минута бързоногият Ивей Ромееш избяга по десния фланг и бе пресрещнат от излезлия напред вратаря Бусато. Нарушението бе встрани от наказателното поле и това го спаси от изгонване – получи само жълт картон от хърватския рефер Анте Чулина.

Бамба можеше да вкара ефектен втори гол със задна ножица в 61-ата минута, но вратарят Дичевски отрази удара му. Здравко Димитров опита късмета си в 61-ата минута, но ударът му мина над вратата на ЦСКА. Две минути по-късно нарушение на Васев срещу Бусато вдигна адреналина на играчите, но реферът бързо охлади страстите с три жълти картона. Хубаво центриране на Румен Руменов от корнер в 72-ата минута стигна до Никола Борисов, но той като че ли не очакваше топката и шутира неточно.

Поредно чудесно спасяване на вратаря на домакините Дичевски 12 минути преди края запази надеждите на домакините. Този път той не позволи да бъде преодолян от излезлия очи в очи с него Маурисио Гарсес.

До края домакините продължиха да гонят изравнителен гол, като в триминутното продължение изпълниха два корнера и отправиха единствения си точен удар във вратата чрез Янчо Андреев.

СПАРТАК ВАРНА: 21. Иван Дичевски – К, 23. Проспер Менди, 27. Пламен Димов, 19. Никола Борисов, 11. Виктор Митев, 51. Илкер Будинов (81 – Янчо Андреев), 8. Ивайло Климентов, 77. Румен Руменов, 30. Божидар Васев, 33. Здравко Димитров, 14. Ивей Ромееш  (88 – Георги Бабалиев)

Жълти картони: Менди, Дичевски, Васев, Митев

Треньор Тодор Киселичков

ЦСКА: 1. Густаво Бусато, 19. Иван Турицов, 2. Юрген Матей – К, 22. Енес Махмутович, 5. Брадли Де Нойер, 3. Жеферсон, 15. Тибо Вион, 8. Станислав Шопов, 11. Лазар Туфегджич, 7. Джонатан Линдсет, 30. Дауда Бамба

– петел.бг

Киселичков: Създадохме доста проблеми на ЦСКА, трябваше да вкараме

„Не ни достигна един гол, с който да приключим мача при равен. Имахме ситуации, ЦСКА също имаше. Стояхме добре, направихме добър мач според възможностите си. Не мога да съм недоволен от футболистите, държахме ЦСКА в напрежение, създадохме им доста проблеми, със сигурност. Момчетата се стараят, показват характер, това беше един изключително добър мач за нашия отбор. Само можем да гадаем какво щеше да стане, ако Васев беше открил резултата. Щеше по-различен мач да се получи, но ако продължаваме да работим по същия начин, рано или късно нещата ще се получат. Постоянно си говорим за ситуациите, но допуснахме гол точно в такава ситуация.

Пламен Димов спечели доста топки, изнесе доста топки по земя, неговото присъствие ни даде увереност, искам от всички да са мотивирани и да се развиват. Срещу отбор като ЦСКА имахме доста опасности пред тяхната врата, изпълнихме голям брой корнери. Ще видим статистиката, когато излезе след мача. Създадохме достатъчен брой положения, прилягаше ни да вкараме един гол. Жалко, че не приключихме нещата и не зарадавахме публиката на Спартак.

Много отдавна не бях присъствал на такъв мач – две агитки, приятна атмосфера, невероятна подкрепа от нашия 12-и играч. Даже не 12-и, а много повече. Надявам се скоро да ги зарадваме с точки. За момента се опитахме да се нагласим срещу Локомотив (София) и ЦСКА, да ги анализираме и да направим план за нашите действия. Загубихме, но лично за мен този двубой беше изключително позиции, футболистите трябва да си повярват, че могат“, каза Тодор Киселичков.

– sportal.bg

Дичевски: Играхме като равен с равен срещу ЦСКА, уверени сме, че ще останем в елита

Мисля, че изиграхме добър тактически мач. Едно заспало положение и дълга топка, след която ни вкараха. Иначе играехме като равен с равен, виждате, че и те бавеха накрая времето, което е показател за нашето подобрение в играта.

Топката е една и съща, няма значение срещу кого играем, на мен това ми е работата. За мен е най-важно да вземам 3 точки, дори да получи 5 гола, ако вкараме 6, за мен това е най-важното.

Минилия кръг аз коствах точката. На моменти късметът ни липсва, на моменти концентрацията и опиът. Отзад сме млади футболисти и е нормално да правим грешки.

Разликата между efbet Лига и Втора лига е в темпото. Вече имаме футболната идея и футболното, за да стигнем до врата на противника. Спартак заиграва все по-добър футбол и дано това продължи. На 100% имаме увереност, че оставаме в елита”, заяви Дичевски.