Първа контрола: Спартак победи Созопол с 2:1 на „Арена Созопол“

Спартак тръгна успешно в контролите, след като победи като гост Созопол с 2:1 на „Арена Созопол“. Проверката започна около 30 минути след обявения начален час, тъй като заради катастрофата между Обзор и Баня пътят Варна – Бургас беше затворен и варненският тим пристигна по-късно.

Спартак показа грамотен футбол, особено през първото полувреме, а много от новите му попълнения загатнаха, че може да водят тима нагоре.

Спартак бе по-активен в първите минути, бурно подкрепян от свои фенове. В 11-ата минута Сабри отправи първия точен удар към едната от двете врати, но стражът на домакините спаси. Само минута по-късно по-добрата игра на варненци даде резултат. След прекрасна комбинация Виктор Митев нахлу отляво и върна от аутлинията към Николай Иванов, който технично насочи топката в мрежата – 1:0 за Спартак.

След попадението варненци продължиха да играят тактически по-правилно – бързо затваряха пространствата, бързо преливаха в двете фази и използваха всяка възможност за бързи и рационални атаки. В 23-тата минута Владо Мирчев шутира от дистанция, но в ръцете на вратаря. Шест минути по-късно Митев вдигна от фаул на далечната греда и Мирчев засече топката от трудно положение, но улучи външната страна на мрежата.

В 33-тата минута Созопол отправи първия си удар във вратата – от фаул, но Нисторов показа добра реакция и изби в корнер.

В 38-ата минута Георгиев напусна и бе сменен от юношата на Левски Даниел Начев, известен като Меси. Последният изпъкна към края на полувремето с техничен рейд, след който шутира майсторски към вратата, но кълбото мина встрани. Начев, обаче получи овации от публиката на Спартак за нестандартното изпълнение.

След почивката в игра за варненци се появиха вратарят Иван Атанасов, Николай Борисов, Георги Божилов и Георги Бабалиев.

В 59-ата минута Начев вдигна от корнер и Бабалиев шутира от воле в аут.

В 63-тата минута Архан Исуф спъна Парашкевов и реферът отсъди дузпа. От бялата точка играч на Созопол бе точен за 1:1.

След това Исуф бе сменен от каращия проби Димитър Цонев от Етър.

Малко по-късно вратарят на Спартак Иван Атанасов се намеси умело и предотврати второ попадение.

В 78-ата минута юношата на Спартак Мартин Янакиев се появи в игра и секунди по-късно попадна в прегръдките на своите. След хубав пас на Даниел Начев Янакиев се разписа с удар за учебник – 2:1 за Спартак.

Лош късмет, обаче имаше друго ново попълнение на варненци – Александър Стефанов. Халфът влезе заедно с Янакиев, но престоя само четири минути на терена. Стефанов бе ритнат брутално и напусна заради травма, а заради фаула играч на Созопол получи справедливо червен картон. Двата отбора продължиха с по 10 души, тъй като Спартак нямаше повече смени.

Съставът на Спартак: Станислав Нисторов 46 – (Иван Атанасов) – Генади Луго, Ибрям Ибрям (46 – Николай Борисов), Велислав Боев – Архан Исуф (64 – Димитър Цонев), Цветан Илиев (78 – Александър Стефанов), Георги Георгиев (38 – Даниел Начев), Николай Иванов (78 – Мартин Янакиев) – Виктор Митев (46 – Георги Бабалиев), Мехмед Сабри (46 – Тодор Кулев), Владо Мирчев (46 – Георги Божилов)

– петел.бг / снимка: фб

Треньорът на Спартак: Доволен съм от играта ни и в двете фази

Треньорът на Спартак Васил Петров изрази задоволство от игровото поведение на всички футболисти в първата контрола като гост на Созопол. Както писахме, Спартак победи с 2:1, след като показа добър футбол, особено през първото полувреме. Участие в мача взеха всички нови попълнения, а след почивката Васил Петров направи 10 смени. Единствен през цялото време на терена беше Генади Луго.

Това, което бяхме запланували като за първа проверка, бе изпълнено. Надиграхме категорично домакините през първото полувреме, може би те не очакваха, че ще влезем в мача толкова силно. Доволен съм, че това, за което работим в двете фази, се получи на терена. Доволен съм също, че новите играчи бързо се приспособяват към новата обстановка и се интегрират към тима. Хубаво е, че някои от тях са играли заедно в Балчик и Горна Оряховица, каза за „Петел“ Васил Петров.

Той разкри, че е сменил Георги Георгиев, тъй като е получил удар в коляното, но определи състоянието му като добро. Напусналият принудително в края Александър Стефанов пък се е разминал със сериозна контузия. След удара в слабините, който е получил, Сашо има белези от бутоните на съперника.

Никола Борисов ще остане при нас, очакваме и още един централен защитник, с който селекцията приключва. Що се отнася до Димитър Цонев, който е на проби, още не съм взел решение за него, заяви още Васил Петров.

На 7 юли – сряда, Спартак ще изиграе втората си контрола. Негов съперник ще е елитният Пирин Благоевград, а спарингът е от 11 часа в Несебър.